S közben – szinte észrevétlenül – nagyon komoly dolgokról mesél, mély tanulságokkal szolgál. Megfogadván József Attila tanácsát, jó szóval oktat, játszani is enged a felvidéki énekes-előadó.
Áprilisban Az élet és a halál vize című interaktív meseszínházi produkciójával érkezik hozzánk. Ez a palóc népmese Jánoska királyfiról és Tündérszép Ilonáról szól, s arról, mennyi bölcs döntést kell hozni ahhoz, hogy az emberfia belekóstolhasson az élet vizébe. Az előadásban ötvöződik a bábjátékos és a népdalénekes-mesemondó szerep. A kovácsoltvas díszlet és a kendők, kesztyűbábok, maszkok
segítségével az ősi magyar mitológiai világképben rajzolódnak ki a mese körvonalai. A tájegységhez tartozó nyelvjárás, népdalok és mondókák a mai paraszti gondolkodásmódot tükrözik, de magukban rejtik az ősi bájolás és rejtőzés elemeit is.
Écsi Gyöngyi felvidéki, mátyusföldi bábos, énekes, teológus. Ág Tibor és Katona István népzene- és néptánckutatók mellett több gyűjtésben is részt vett, s ezt a missziót évtizedek óta, sőt, a mai napig is lelkesen folytatja, hisz előadásaiba mindig annak a tájegységnek a dallamait, énekeit építi bele, ahonnan a megelevenedő történet alapjául szolgáló mese származik.