Program


Porózus város, porózus kép – Nápoly igézetében | Művészettörténeti előadás

Porózus város, porózus kép – Nápoly igézetében | Művészettörténeti előadás

Perenyei Monika PhD művészettörténész három izgalmas előadással várja az érdeklődőket tavasszal a Hegyvidék Galériában. Az első, áprilisi alkalom fókuszában Nápoly áll, a dél-itáliai porózus város, a „plebejus metropolis” hatása a művészetekre és a kritikai elméletekre.

Aktuális előadások



Porózus város, porózus kép – Nápoly igézetében
Művészettörténeti előadás

Perenyei Monika PhD művészettörténész három izgalmas előadással várja az érdeklődőket tavasszal a Hegyvidék Galériában. Az első, áprilisi alkalom fókuszában Nápoly áll, a dél-itáliai porózus város, a „plebejus metropolis” hatása a művészetekre és a kritikai elméletekre. Pontosan száz éve, hogy a filozófusként és kultúratudósként, a fotóelmélet megalapozójaként is számon tartott Walter Benjamin Asja Lacis-szal, a lett színésznővel és rendezővel együtt írt esszéje megjelent (Nápoly, 1925, Frankfurter Allgemeine Zeitung), és amelyben közösen átélt Nápoly-élményük közvetítésére a porózus jelzőt vezették be. Az eltelt száz évben a porózus kifejezés a kultúratudományokban és a médiaelméletben operatív fogalommá vált, amely a különféle kulturális kódok közötti átjárások és transzferek leírására szolgál. Az előadásban ezt a Nápolyból eredeztetett porozitást a művészet történetében követjük nyomon; olyan alkotókról lesz szó (Elvira Notari, Roberto Rossellini, Thomas Struth, Ország Lili), akiknek életében a porózus város meghatározónak bizonyult, hatása alá kerültek, és ez az alkotópályájukon is fordulatot hozott: a porózus város és a művészeti ágak közti átjárások összefüggéseiről gondolkodunk.

Perenyei Monika Budapesten élő művészettörténész, tanulmányait is Budapesten végezte. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen történelmet, angol irodalmat és művészettörténet hallgatott, fokozatát az ELTE Film- Média- és Kultúraelméleti Doktori Programján szerezte 2018-ban. 2002-től 2006-ig a Vadnai Galéria művészeti vezetőjeként a művészeti világ megismerésével máig meghatározó élmények érték, 2007-től a tudományos kutatói pálya felé fordult. Az MTA Művészettörténeti Kutatóintézet fiatal ösztöndíjasaként részt vett a 2008-ban felszámolt OPNI (Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, „Lipótmező”) művészeti gyűjteményének az Akadémiára költöztetésében, 2013-tól ennek a gyűjteménynek – MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjtemény – a főkurátora. Jelenleg a HUN-REN BTK Művészettörténeti Intézet főmunkatársa és igazgatója. Érdeklődésének homlokterében a montázs-eljárás, a szürrealizmus mint életmód, az alkotás lélektana, valamint a tradicionális művészeti és a technikai-optikai médiumok, a festészet, a film és a fotográfia közti átjárások állnak. Kutatásait hazai kutatócsoportokban és nemzetközi kollaborációkban végzi.

Előadó: Perenyei Monika PhD művészettörténész

> Időpont: 2025. április 30. (szerda) 18:00
> Helyszín: Hegyvidék Galéria, 1126 Budapest, Királyhágó tér 10.

Részvételi díj: 2000 Ft, hegyvidéki lakosoknak: 1000 Ft
Jegyek kaphatók a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, valamint a Hegyvidék Galériában.
Az eseményekre érkezéskor a lakcímkártya vagy a Hegyvidék Kártya felmutatása kötelező!

Fotók // 
Portréfotó Perenyei Monika művészettörténészről
Thomas Struth: Naples Via del Margherita, 1988 (forrás: The Centre Pompidou © Thomas Struth)
Thomas Struth: Louvre 2, Paris, 1989 (forrás: The Doris and Donald Fisher Collection at the San Francisco Museum of Modern Art © Thomas Struth) 

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!