Program


Karácsonyi koncert 1.:Csajkovszkij:I.z.verseny/Beethoven: IX.szimfónia (Pletnyov&Concerto Budapest)

Karácsonyi koncert 1.:Csajkovszkij:I.z.verseny/Beethoven: IX.szimfónia (Pletnyov&Concerto Budapest)

A sötétségtől a fényig, a drámától az örömünnepig juthatunk el azon a zenei-szellemi utazáson, amelyre a Concerto Budapest és zeneigazgatójuk, Keller András invitál bennünket karácsony előtt.

.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Tuesday, December 20 2022 7:30PM

Hiszen mind Csajkovszkij – és egyben a zenetörténet egyik – leghíresebb zongoraversenye, mind Beethoven utolsó szimfóniája magasztos muzsika, és mindkettőben találkozhatunk a népek, az emberek testvérré válásának eszméjével. A méltó ünneplésben szólistaként korunk egyik legjelentősebb zongorista-karmestere, az orosz zene avatott előadója, Mihail Pletnyov, valamint a magyar operaélet kiváló magánénekesei segítenek.    
A Concerto Budapest karácsonyváró koncertjén elhangzó két remekműben sok a közös vonás: Beethoven közeli barátai, akik figyelemmel kísérték a Kilencedik szimfónia megszületését, értetlenkedtek, tanítványa, Czerny például kifejezetten ellenezte a kórus és az énekesek foglalkoztatását a kompozícióban, Csajkovszkijt és zongoraversenyét pedig a darab eredeti címzettje, a zeneszerző barátja, Nyikolaj Rubinstein utasította vissza, mondván „ki kell irtani belőle a banalitásokat, és játszhatóvá kell tenni néhány lejátszhatatlan részt”. Egyiküknek sem volt igaza, ugyanis végül mindkét mű a meg nem alkuvó szerzők által megálmodott formában szólalt meg és aratott hatalmas, azóta is töretlen sikert. Beethoven szimfóniája a semmiből, a káoszból indul, és jut el Schiller Örömódájának éteri magaslatára, Csajkovszkij zongoraversenye pedig drámai pörölycsapásoktól halad a finálé ünnepi táncmuzsikájáig, melyben az elemzők szerint az orosz komponista ukrán népzenei anyagot dolgozott fel. Mi ez, ha nem a népek testvériségének kifejezése? Beethoven zenéjének üzenetét pedig a szöveg is egyértelművé teszi: „Testvér lészen minden ember” – nem is lehetne ennél szebbet kívánni a szeretet ünnepén.

Csajkovszkij: I. (b-moll) zongoraverseny, op. 23
Beethoven: IX. (d-moll) szimfónia, op. 125

Közreműködik: Mihail Pletnyov zongora, Kolonits Klára szoprán, Megyesi Schwartz Lúcia alt, Bernhard Berchtold tenor, Sebestyén Miklós basszbariton
Kodály Kórus Debrecen (vezető karnagy: Kocsis-Holper Zoltán), Concerto Budapest
Vezényel: Keller András

Our offer


A történet két szélhámosról szól: Lawrence úriember, akiről könnyen elhisszük, hogy nemesi sarj, egy száműzött uralkodó; Freddy Benson azonban kisstílű. Meséjében szegény, beteg nagymamájának gyűjt könyöradományokat. Kettejük barátsága akkor kezdődik, amikor kiderül, hogy mindketten a Riviérán kívánnak turistákat kifosztani, és rájönnek, hogy szövetkezve könnyebb. A Steve Martin és Michael Caine játékával fémjelzett film nem véletlenül ihlette meg a „színházcsinálókat”. A fordulatokban gazdag és rendkívül humoros történet kiváló zenével fűszerezve robbant be a Broadwayre, útját azóta is töretlen nevetésorkán, tapsvihar és díjeső övezi.

There exist certain great and universally-known milestones of classical music that define our entire culture. It is legends like these that take centre stage at this traditional spring concert presented jointly by Klasszik Radio and the Danubia Orchestra.

Levente Szörényi – János Bródy / Levente Gyöngyösi STEPHEN, THE KING Rock-opera production in two parts, in Hungarian, with Hungarian and English subtitles

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.