
A csillagszemű juhász
5+
90 perc, 1 szünettel
Bábtechnika: óriásbáb
5+
90 perc, 1 szünettel
Bábtechnika: óriásbáb
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2023. június 7. szerda, 10:00
Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon is túl, volt egyszer egy hatalmas király. Volt egy törvény az ő országában: ha ez a király egyet tüsszentett, az egész országnak azt kellett mondania, „adj' isten egészségére!", mert, aki nem mondta, az halál fia volt. Nem akadt senki a birodalomban, aki ne tartotta volna be a parancsot, hiszen a törvény az törvény, kivéve egy valakit: egy csillagszemű juhászt. Megfogták a király emberei a csillagszemű juhászt, vitték a király színe elé, és jelentették, hogy nem akarja mondani, hogy adj' isten egészségére. Megharagudott a király és parancsolta a juhásznak, hogy mondja ki a jókívánságot, de a csillagszemű hajthatatlan volt. Nem mondom – mondta –, amíg a király őfelsége a lányát nekem nem adja feleségül. A király nem hagyta annyiban ezt a pimaszságot…
Magyar népmesekincsünk egyik legismertebb és legnépszerűbb darabja A csillagszemű juhász, amely a hatalom mibenlétét, indokait és lehetőségeit vizsgálja, a kisiskolás korosztály számára. Teszi ezt elsősorban azzal, hogy alaphelyzetéről minden gyereknek napi tapasztalata van. Ez a tapasztalat a hatalomnak való megfelelés, az engedelmesség kényszere: a gyakori „tedd ezt, tedd azt”-ra felnőttként az érvünk sok esetben annyi csupán, hogy: „mert én azt mondtam”. Ugyanígy a mesebeli király is csak saját hatalmi pozícióját tudja felhozni válaszul a csillagszemű juhász tulajdonképpen jogos kérdésére: miért is kellene rögtön haptákba állni, ha az uralkodó tüsszent? Mire jó ez a törvény és miért ne lehetne megváltoztatni?
Író: Szálinger Balázs
Dramaturg: Nagy Orsolya
Zeneszerző: Zságer-Varga Ákos
Díszlettervező: Cziegler Balázs
Jelmez- és bábtervező: Michac Gábor
Zenei munkatárs: Némedi Árpád
Koreográfus: Fitos Dezső, Kocsis Enikő
Rendezőasszisztens: Bánky Eszter, Aradi Regina Anna
Rendező: Markó Róbert
Szereplők:
Király: Hannus Zoltán
Királyné: Pallai Mara
Királylány: Spiegl Anna
Kancellár: Kovács Judit
Százados: Ács Norbert
Első darabont: Pethő Gergő
Második darabont: Tatai Zsolt
Parasztasszony; Medve; Első sün; Álomlány: Kovács Katalin
Ingatlankereskedő; Medve; Második sün; Álomlány: Rusz Judit
Grófnő; Medve; Harmadik sün; Álomlány: Bánky Eszter
Gyufaáruslány; Medve; Negyedik sün; Álomlány: Podlovics Laura
A férfi, aki valamit mondana: Némedi Árpád m. v.
A csillagszemű juhász: Barna Zsombor
„Egy különleges színpadi produkció, Telemann Iskolamester kantátájának előadása lesz ennek az estének a meglepetése a hagyományos gyermekkórus-repertoár mellett.
1940-ben a budapesti Operettszínházban bemutatóra készülődtek. Eisemann Mihály legújabb művét vitték színre, főszerepben Kiss Manyival. Az előadás elkezdődött és egyszer csak Kiss Manyi hangja töltötte be a teret: „Jaj de jó a habos sütemény…” Ugye, hogy ismerős? A szavakkal együtt rögtön bekúszik a dallam is. Eisemann darabja nem egy klasszikus operett, nincs hatalmas énekkara és tánckara. Amije viszont van, az a fülbemászó dallam és a magával ragadó történet Bán Sándor tenoristáról és az őt bálványozó bakfisokról.
Verdi huszonhét évesen elhatározta: soha többé nem ír operát. Szakmai és magánéleti mélyponton volt: A pünkösdi királyság megbukott, majd eltemette két kisgyermekét és végül feleségét is. Ebben az időszakban ügynöke rábeszélésére volt hajlandó csak elolvasni a Nabuccót. 1842 tavaszán már egész Milánó a „Va, pensiero...”-t dúdolta. Az opera középpontjában egy történelmi korszakváltás áll: megváltoznak az értékrendek.
Hangverseny látogatók tízezrei őrzik emlékezetükben azoknak a május 30-i koncerteknek az élményét, amelyeken Kocsis Zoltán gyermekek javát szolgáló jótékony célú…
Zenés válóok két részben – magyar slágerekkel a ’60-as évektől napjainkig
Miért álmodunk? Mire valók az álmok? Miért vannak a rossz álmok? Ebben a fordulatos, magával
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!