program


Dato







Klik her for at se flere datoer (3)

2024. szeptember 24. 19:00

Miskolc, Művészetek Háza

MAESTRO BÉRLET 1.

Vajda: Last minute tour

Kodály: Háry János – szvit

Rimszkij-Korszakov: Seherezádé – szvit, Op. 35

 

Miskolci Szimfonikus Zenekar

vezényel: Török Levente

 

Kodály Zoltán Háry Jánosa volt az első népzenei alapú hazai daljáték, amely épp ezért mérföldkő lett a magyar zenés színpad történetében. Hangjaiban életre kelt a magyarság régi, dicső „fényű” muzsikája, a verbunkos is. 

A daljáték nyomán készült zenekari szvit gyorsan utat talált a hangversenytermekbe, itthon és külföldön egyaránt; tételsora híd a romantika és a modernség között. A megelőző század romantikus termését Rimszkij-Korszakov zenekari szvitje képviseli estünkön. A pompás színekben tobzódó hangszerelés fogalommá vált, a Seherezádé tengerábrázolásában az eredetileg tengerésztiszt orosz muzsikus személyes élményei is tükröződnek. 

Bérletnyitó hangversenyünket, amelynek élén Vajda János miskolci születésű zeneszerző alkotása hangzik föl, Török Levente, a Miskolci Szimfonikusok új művészeti vezetője dirigálja.

 

2024. október 21. 19:00

Miskolc, Művészetek Háza

MAESTRO BÉRLET 2.

Debussy: Kis szvit

Ravel: G-dúr zongoraverseny

Bizet–Scsedrin: Carmen – szvit

 

Miskolci Szimfonikus Zenekar

zongora: Palojtay János

vezényel: Mészáros György

 

Hangversenyünk hódolat a francia zeneművészet, hagyományok és színkultúra előtt. Ravel összetéveszthetetlenül egyéni zenekari „palettával” büszkélkedhetett: tanú rá a G-dúr zongoraverseny is. Saját bevallása szerint Mozart és Saint-Saëns versenyműveinek szellemében komponálta „vidám és csillogó” darabját, melybe olykor baszk dallamemlékek és jazz-impulzusok is belevegyültek. 

Az idősebb kortárs Debussy Kis szvitje négykezes zongoradarabnak készült, zenekari hangszerelése üde lendületével, könnyed eleganciájával fog meg. A XIX. század „örökzöldjei” közé tartozik a Carmen operamuzsikája, melynek nyomán R. Scsedrin orosz komponista vonósokra és ütőkre hangszerelte meg saját, eredetileg balettzenének készült átiratát. Estünk két fiatal vendége a Németországban élő Mészáros György és a budapesti Palojtay János.

 

2024. november 18. 19:00

Miskolc, Művészetek Háza

MAESTRO BÉRLET 3.

Brahms: D-dúr hegedűverseny, Op. 77

Beethoven: IV. (B-dúr) szimfónia, Op. 60

 

Miskolci Szimfonikus Zenekar

hegedű: Gyenge Tibor

vezényel: Török Levente

 

Johannes Brahms egyetlen Hegedűversenyének fináléja magyar stílusú témával indul. A német szerző már fiatalon, a miskolci születésű hegedűvirtuóz, Reményi Ede révén – akinek zongorakísérőjéül szegődött – megismerkedett a kor magyar muzsikájával, s annak bűvöletében adta közre később Magyar táncait is. Novemberi estünkön fölhangzó versenyművét egy másik, szintén Magyarországról elszármazott világhírű hegedűművész, Joachim József közreműködésével írta meg. Joachim volt az ősbemutató szólistája is. A szimfonikus elemekben gazdag darab a műfaj Beethoven Hegedűversenyével kezdődő hagyományvonalába illeszkedik. Beethoven most fölcsendülő szimfóniája pedig derűben és humorban gazdag, lírai alaptónusú alkotás két drámai szomszédja – a III. és V. – között. Gyenge Tibor hegedűművész a drezdai Staatskapelle koncertmestere.

 

2024. december 16. 19:00

Miskolc, Művészetek Háza

MAESTRO BÉRLET 4.

Siklósi Kristóf: Európai utak – ősbemutató

Kelemen László: Te Deum – ősbemutató

Kodály: Marosszéki táncok

Bartók: Magyar képek

Bartók: Erdélyi táncok

Bartók: Román népi táncok

 

Miskolci Szimfonikus Zenekar

közreműködik: 

Pál István Szalonna és Bandája; Kodály Kórus Debrecen

ének: Pál Eszter

vezényel: Cser Ádám

 

Vissza a forrásokhoz! E jelszó nyomán hangversenyéletünkben mind tágabb teret nyerő elgondolás, hogy népzenei gyökerű kompozíciók azokkal a dallamokkal együtt szólaljanak meg, amelyeket a zeneszerzők alapul vettek egykoron. Kodály és Bartók közismert alkotásaihoz társítva Pál István Szalonna és Bandája ilyen melódiákat is fölelevenít koncertünkön. Sajnálatos tény ellenben, hogy az utóbbi évtizedek hazai zeneszerzésében háttérbe szorultak a folklorisztikus alapú törekvések. 

A komponista, népzenész és kultúraszervező Kelemen László – szimfonikus zenekart, kórust, népi együttest és szólistát is színpadra léptető – darabja ezt a tendenciát hivatott ellensúlyozni. A miskolci születésű, fiatal Siklósi Kristóf pedig olyan muzsikusnagyságaink előtt tiszteleg, akik jelentős módon gazdagították az összeurópai kultúrát.

 

2025. január 20. 19:00

Miskolc, Művészetek Háza

MAESTRO BÉRLET 5.

Dvořák: Karnevál – nyitány, Op. 92

Dvořák: Három szláv tánc az Op. 46-os sorozatból

Arutyunjan: Asz-dúr trombitaverseny

Dvořák: VII. (d-moll) szimfónia, Op. 70

 

Miskolci Szimfonikus Zenekar

trombita: Könyves-Tóth Mihály

vezényel: Kovács László

 

A karneváli forgatag a megújulás ünnepe egyben, és Dvořák hangverseny-nyitánya egyike az esemény mámorát megörökítő, neves alkotásoknak. A komponista világszerte játszott Szláv táncainak magyar vonatkozása is van: az első sorozathoz, amelyből három tétel is fölhangzik estünkön, Brahms Magyar táncai nyújtottak ösztönzést. Dvořák egész alkotói munkásságát áthatotta a cseh folklór szelleme, ahogyan arról VII. szimfóniája is meggyőzhet. 

Alexander Arutyunjan örmény zeneszerző posztromantikus versenyműve szintúgy gazdag népi gyökerű elemekben, és a trombitások kedvelt repertoárdarabja. Az ifjú szólista Könyves-Tóth Mihály máris nemzetközi elismerések sorát tudhatja magáénak. Kovács László a Miskolci Szimfonikusok művészeti vezetője volt három évtizeden át; 2023 őszi jubileumunk óta a zenekar ismételten visszatérő vendége.

 

2025. március 10. 19:00

Miskolc, Művészetek Háza

MAESTRO BÉRLET 6.

Verdi: A szicíliai vecsernye – nyitány

Respighi: Három Botticelli-kép

Chapí: La Revoltosa – előjáték

de Falla: Éj a spanyol kertekben

de Falla: A háromszögletű kalap – II. szvit

 

Miskolci Szimfonikus Zenekar

zongora: Fejes Krisztina

vezényel: Carlos Riazuelo

 

Estünk két – itáliai és ibériai – félideje álomutazásra hív, melyben az olasz impresszionizmus találkozik spanyol impressziókkal, gyönyörködhetünk a tavasz, majd Vénusz zeneszerzői „újrafestésében”, a tánc mámoros élményeivel megfűszerezett, felejthetetlen pillanatokat töltünk Granada és Córdoba éjszakai kertjeiben, ízelítőt kapunk a spanyol zenés színpad, a zarzuelák pergő és vérbő világából, végül pedig A háromszögletű kalap, de Falla remekének örömben úszó táncfinálé-hangjai intenek búcsút. 

Fejes Krisztina zongorajátéka – aki maga is jelentős időt töltött már el spanyol földön – az Éj a spanyol kertekben igen eredeti tolmácsolását ígéri! A műsort Giuseppe Verdi egyik ritkán játszott operájának karakteres bevezetője nyitja meg, és Carlos Riazuelo venezuelai–spanyol karmester dirigálja.

 

2025. április 7. 19:00

Miskolc, Művészetek Háza

MAESTRO BÉRLET 7.

Wagner: A nürnbergi mesterdalnokok – nyitány

Schubert: Der Wegweiser (Anton Webern hangszerelése)

Mahler: Egy vándorlegény dalai

Wolf: Goethe-dalok – Kennst du das Land

Albin Fries: Persinette – szvit

R. Strauss: A Rózsalovag – szvit

 

Miskolci Szimfonikus Zenekar

mezzoszoprán: Vörös Szilvia

vezényel: Török Levente

 

Az osztrák–német kultúra, a dal és a színpad együttes vonzásában fogant összeállítás reflektorfénybe helyezi a vokális lírát – a sorsszerű vándorlás és elvágyódás rokon motívumaival annak gondolati centrumában –, míg a műsor kereteként himnikus–mámoros dalmű-előjáték és oldott hangú vígoperai szvitmuzsika szolgál. 

Wagner alkotása vallomásként hat az életről, a szépségről és a művészetről, Richard Straussé pedig bécsi keringő és pikáns komikum, nosztalgia, szenvedély, játékosság és szépségszeretet vegyülete. Albin Fries osztrák zeneszerző Nora című darabja lett 2018-ban a Bartók Plusz Operafesztivál nemzetközi operaíró versenyének győztes alkotása. A komponista Richard Strauss követője, és tavaszi hangversenyünk révén újabb operájából kapunk majd ízelítőt. A fiatal Vörös Szilvia a Bécsi Állami Opera magánénekese.

 

2025. május 15. 19:00

Miskolc, Művészetek Háza

MAESTRO BÉRLET 8.

Hacsaturján: d-moll hegedűverseny, Op. 46

Csajkovszkij: IV. (f-moll) szimfónia, Op. 36

 

Miskolci Szimfonikus Zenekar

hegedű: Francesco De Angelis

vezényel: Rico Saccani

 

Aram Hacsaturján örmény komponista népszerű alkotása a Hegedűverseny, amelynek fuvolaszólós átirata is létezik. A szerző előszeretettel ötvözte hazájának népzenei elemeit az európai muzsika hagyományos nyelvezetével, így a Hegedűverseny sajátos „ízét-zamatát” is épp a folklorisztikus gyökerű pillanatok adják meg, keleties dallamfordulataikkal, szenvedélyes ritmikájukkal. 

Tolmácsolója Francesco De Angelis, a Milánói Scala és Filharmónia koncertmestere és szólóhegedűse lesz estünkön. – Ki ne ismerné az „Áll egy ifjú nyírfa a réten…” kezdetű orosz népdalt? Csajkovszkij fergeteges variációi, amelyeket erre a melódiára írt, mindannyiunkat magukkal ragadnak IV. szimfóniájának fináléjában. A világhírű Rico Saccani a Budapesti Filharmóniai Társaság vezetője és Operaházunk első vendégkarmestere is volt évtizedekkel ezelőtt.

PÅ PLAKATEN


ROSSINI / BRAHMS / DVORÁK Jaroslaw Nadrzycki, Meehae Ryo, Ernest Hoetzl

Műsor: Wolfgang Amadeus Mozart: B-dúr zongoraverseny, K 595

Mészáros Árpád Zsolt és Miller Zoltán egy közös, exkluzív koncertet adnak 50. születésnapjuk alkalmából a Rózsakert Szabadtéri Színpadon 2024. július…

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.