„Lehetetlen, hogy azért, amit végeztem és létrehoztam, a halálosítélet legyen a jutalmam, kedves Miklósom. Ártatlannak érzem magam. Sok álmatlan éjszaka keserves kínlódásába került, amíg azt a feltett kérdést: a magyar népnek szüksége van-e az én pusztulásomra, jobb lesz-e neki, ha elpusztulok, használok-e neki azzal, ha elveszek, eldöntöttem. Rájöttem, hogy nem használ neki. Sőt.” – írta Kner Imre 1939 januárjában egyik barátjának.
Az előadás a Levelek a Kner család életéből 1938-1949 (2023) című kötet szöveganyagára épül, a felolvasó-színház közreműködői a nagy múltú, világhírűvé vált gyomai nyomdász- és művészdinasztia életébe nyújtanak bepillantást Kner Izidor Gyomán, Budapesten és Chicagóban élő leszármazottainak levelei alapján. A dokumentumok megidézik egy magyar zsidó család tagjainak a II. világháború előtti, alatti és utáni életesélyeit, elsősorban a menni vagy maradni kérdésére adott válaszait, az amerikai életbe való beilleszkedés élményét, a Holokauszt áldozatainak és túlélőinek tragikus sorsát.
Közreműködők
Kner Albert – Hirtling István
Kner Erzsébet – Hegyi Barbara
Kner Imre – Hegedűs D. Géza
Kner Endre– Szántó Balázs
Kner Zsuzsa – Antóci Dorottya
Kner Mihály – Szántó Balázs
Narrátor I. – Antóci Dorottya
Narrátor II. – Hegedűs D. Géza
Rendező: Hegedűs D. Géza
Dramaturg: Elek Tibor
Az előadás szöveganyagának összeállításában közreműködött az eredeti 700 oldalas könyv leveleinek válogatója, Erdész Ádám történész-levéltáros és Szil Ágnes író.
Időtartam: 120 perc szünettel